Śladami św. Ottona
W tak piękny słoneczny i dość wietrzny dzień wybraliśmy się na wycieczkę śladami św. Ottona do Trzęsacza, Kamienia Pomorskiego i Dziwnowa. Mieliśmy okazję zobaczyć pozostałości po kościele pw. św. Mikołaja w Trzęsaczu. Kościół ten znajdował się w Trzęsaczu, pierwotnie był drewniany, później murowany. Był jedną z najokazalszych budowli wśród wiejskich kościołów Pomorza Zachodniego. Z powodu podmywania gruntu, na którym został zbudowany, stopniowo ulegał niszczeniu. Kawę wypiliśmy w wyjątkowej kawiarni „Kawa na dachu” (dosłownie na dachu hotelu, w której nie tylko cieszyliśmy się wyborną kawą, ale również podziwialiśmy krajobrazy.
Drugim punktem wycieczki był Kamień Pomorski leżący nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Jest on drugą siedzibą archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i tutejszego dekanatu. Zwiedziliśmy konkatedrę św. Jana Chrzciciela, ufundowaną przez księcia Kazimierza I (+1180), którą zaczęto wznosić być może już w 1175 roku, a na pewno w 1176 roku, w miejscu kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Wydzielono dla niej teren na wschód od grodu i miasta, gdyż tam mogły znajdować się posiadłości dworu książęcego. Obejrzeliśmy również port morski z basenem rybacko-żeglarskim. Kamień Pomorski to pierwsza stolica Pomorza Zachodniego, a od 1176 do 1810 roku stolica biskupstwa pomorskiego.
Kolejnym punktem wycieczki był kompleks przystani żeglarskich w Dziwnowie „Marina Dziwnów”, które powstały w ramach projektu Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Spacerując w otoczeniu łopoczących żagli, spokojna przystań na Zalewie Kamieńskim cieszyła nasze oczy pięknym widokiem na zalew.
W obiektywie