Aktualności
Katalogi
Pomoc
Polecamy
Dokumenty do druku
Pracownicy
Opowieści bpa I. Jeża
Linki
ZBC Pomerania
FIDKAR
Polecamy nowości 2019
Rocznik Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej 2019
oprac. i red. ks. dr Tadeusz Ceynowa
książka wydana przez Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
Nakładem Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ukazał się Rocznik Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej 2019. Zawiera on aktualny spis parafii i duchowieństwa naszej diecezji według stanu z 13 października 2019 r. Ponadto można w nim m.in. znaleźć informacje dotyczące: kurii diecezjalnej, Wyższego Seminarium Duchownego, innych urzędów i instytucji diecezjalnych,katolickich placówek oświatowo-wychowawczych, mediów i czasopism diecezjalnych, księży pracujących i studiujących poza diecezją, księży emerytów oraz zakonów i zgromadzeń zakonnych. Rocznik opracował ks. dr Tadeusz Ceynowa.
Rocznik Skrzatuski T. VII 2019
książka wydana przez Bibliotekę WSD w Koszalinie
pod honorowym patronatem wydawniczym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej
We wrześniu 2019 roku ukazał się tom siódmy Rocznika Skrzatuskiego obejmujący tematykę nauczania, wychowania, duchowości i historii Skrzatusza. Poruszono temat osób i miejsc związanych z dziejami i historią dawnej parafii Skrzatusz, 25-lecie Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego, a także trochę z historii Kościoła. Ponadto dołączono dział recenzji i sprawozdań dotyczący publikacji traktujących o regionie, kalendarium ważniejszych wydarzeń związanych ze Skrzatuszem, homilie i konferencje arcybiskupa metropolity łódzkiego Grzegorza Rysia wygłoszone podczas Diecezjalnego Spotkania Młodych i diecezjalnej pielgrzymki do Skrzatusza oraz fotografie.
Pełny tekst numeru
E fructu arbor cognoscitur…
W sześćsetną rocznicę urodzin Jana Długosza
red. Krystyna Krawiec-Złotkowska i ks. Tadeusz Ceynowa
książka wydana przez Akademię Pomorską w Słupsku – Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku i Bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie
Zebrane (…) artykuły podejmujące temat różnych aspektów działalności, osiągnięć oraz zasług Jana Długosza stworzyły interesującą monografię poświęconą temu sławnemu kronikarzowi. Prace w niej zawarte (…) ukazują ogromny i wielokierunkowy wkład autora Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego w rozwój kultury i proces kształtowania się polskiej tożsamości na bardzo wczesnym etapie budowania państwowego patriotyzmu. W (…) tomie znajdują się artykuły naukowe, eseje oraz faktograficzne przyczynki. Ta różnorodność form, w jakie zostały ujęte rozprawy, podnosi czytelniczą atrakcyjność tomu, ale zarazem rozszerza krąg potencjalnych odbiorców. Każdego bowiem może zainteresować inny fragment aktywności czy biografii najbardziej znanego polskiego dziejopisa (…). Rekomendowany do druku tom jest ważnym i wartościowym pod względem naukowym przedsięwzięciem wydawniczym. Zawarte w nim artykuły wnoszą nowe ustalenia do dyskursu o roli i znaczeniu Jana Długosza w dziejach Polski, a także potwierdzają kompetencje merytoryczne i dojrzałość badawczą autorów. Z pełnym przekonaniem popieram jego publikację. Uważam, że z pożytkiem posłuży on kolejnym pokoleniom historyków oraz kulturoznawców i filologów.
Z recenzji prof. zw. dr hab. Krystyny Kossakowskiej-Jarosz