Aktualności
Katalogi
Pomoc
Polecamy
Dokumenty do druku
Pracownicy
Opowieści bpa I. Jeża
Linki
ZBC Pomerania
FIDKAR
Polecamy nowości 2020
Rocznik Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej 2020
oprac. i red. ks. dr Tadeusz Ceynowa
książka wydana przez Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
Nakładem Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ukazał się Rocznik Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej 2020. Zawiera on aktualny spis parafii i duchowieństwa naszej diecezji według stanu z 1 października 2020 r. Ponadto można w nim m.in. znaleźć informacje dotyczące: kurii diecezjalnej, Wyższego Seminarium Duchownego, innych urzędów i instytucji diecezjalnych,katolickich placówek oświatowo-wychowawczych, mediów i czasopism diecezjalnych, księży pracujących i studiujących poza diecezją, księży emerytów oraz zakonów i zgromadzeń zakonnych. Rocznik opracował ks. dr Tadeusz Ceynowa.
Rocznik Skrzatuski T. VIII 2020
książka wydana przez Bibliotekę WSD w Koszalinie
pod honorowym patronatem wydawniczym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej
We wrześniu 2020 roku ukazał się tom ósmy Rocznika Skrzatuskiego obejmujący tematykę nauczania, wychowania, duchowości i historii Skrzatusza. Poruszono temat osób i miejsc związanych z dziejami i historią dawnej i obecnej parafii Skrzatusz, a także trochę z historii Kościoła. Ponadto dołączono dział recenzji i sprawozdań dotyczący publikacji traktujących o regionie, kalendarium ważniejszych wydarzeń związanych ze Skrzatuszem, homilie biskupa Edwarda Dajczaka i prymasa Polski arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego Wojciech Polaka wygłoszone podczas Diecezjalnego Spotkania Młodych i diecezjalnej pielgrzymki do Skrzatusza, gdzie ogłoszono sanktuarium bazyliką mniejszą oraz fotografie.
Pełny tekst numeru
500-lecie reformacji
Historia i perspektywy
red. Krystyna Krawiec-Złotkowska i Pola Pauba
książka wydana przez Akademię Pomorską w Słupsku – Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku i Bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie
Recenzowany tom zawiera referaty przedstawione na sympozjum naukowym pt. 500-lecie reformacji. Wielość perspektyw, które odbyło się 7 grudnia 2017 roku w Słupsku, w Zamku Książąt Pomorskich [oraz inne teksty, nie prezentowane na konferencji – K.K.-Z.]. To spotkanie naukowe wzbogaciło rocznicowy, ogólnopolski dyskurs poświęcony fenomenowi ruchu reformacyjnego i jego znaczeniu dla rozwoju i przemian europejskiej myśli religijnej, teologii i sztuki. Jest to udana próba wprowadzenia wielogłosowego, ambitnego dyskursu do toczącego się w nauce i w teologii dialogu luterańsko-katolickiego. Uczestnicy sympozjum zadbali o to, żeby ich debata naukowa podejmowała próby dotarcia do głębi omawianych kwestii i uznali, że trzeba wreszcie mówić wprost o tym, co w ewangelicko-katolickich relacjach jest trudne, wciąż kontrowersyjne, czy przynajmniej sporne, nie tylko stawiać na pokazywanie różnic i przeciwieństw, lecz postulować ekumenię, przezwyciężanie uprzedzeń, podawanie prawdy, obiektywizm. Prof. Krawiec-Złotkowska, spirytus movens tego naukowego przedsięwzięcia, redagując książkę, zadbała nie tylko o wysoki poziom naukowy tekstów tam zamieszczonych, ale zatroszczyła się także o umieszczenie ilustracji oraz dokumentacji fotograficznej obrad, wzbogacając wartość dokumentarną publikacji.
Z recenzji prof. zw. dr hab. Marii Wichowej